Główne okno programu zawierające listę wszystkich rachunków bankowych, do których zalogowany użytkownik ma przypisany dostęp.
Rachunki można dowolnie grupować, a każda grupa rachunków zawiera podsumowanie o dostępnych środkach dla każdej z walut osobno.
Jednym kliknięciem na przycisk "Aktualizuj salda na rachunkach" możemy sprawić, iż rachunki powiązane z bankowością internetową pobiorą aktualne dane.
W oknie tym możemy edytować szczegółowe dane rachunku bankowego.
Rachunek możemy powiązać z wybranym serwisem internetowym oraz włączyć dla niego opcję automatycznego monitorowania salda oraz pobierania wyciągów (historii operacji).
Historia operacji pobranych do programu lub zaimportowanych z plików CSV, XML, MT940, XLS, JPK WB.
Program umożliwa przeglądanie wyciągów w trybie offline oraz wyszukiwanie operacji wg. kryterów definiowanych przez użytkownika.
Możliwe jest także drukowanie całych zestawień operacji oraz ich eksport do zewnętrznych systemów za pomocą dedykowanych pluginów.
Użytkownik ma możliwość budowania zaawansowanych opcji filtrowania danych.
Za ich pomocą administrator aplikacji może również nakładać ograniczenia na widoczność operacji dla innych użytkowników i tym samym udostępniać wyciągi bankowe innym pracownikom bez konieczności podawania swojego hasła do bankowości internetowej.
Okno edycji operacji bankowych pozwala na wprowadzanie nowych transakcji lub modyfikację informacji o już pobranych transakcjach.
Użytkownik ma możliwość grupowania oraz przypisywanie statusów do operacji.
Możliwe jest też automatyczne grupowanie operacji na podstawie opisu transakcji.
Informacje dodatkowe o transakcji mogą być wprowadzane w polu notatka.
Import wyciągów bezpośrednio z bankowości internetowej, bez konieczności opłacania dostępu do dodatkowych usług bankowych.
Program samoczynnie zadba o wyznaczenie operacji, które nie zostały wcześniej zaimportowane do programu, tak aby nie powstały duplikaty.
Oczywiście daje też możliwość importu jedynie wybranych przez użytkownika operacji.
W aplikacji emSzmal 3 z łatwością przygotujesz wyciągi bankowe w formatach MT940 lub JPK WB, a także wyeksportujesz dane do formatu CSV lub XML.
Proces konwersji wyciągu MT940 do formatu JPK WB sprowadza się do uzupełnienia kilku niezbędnych informacji o podmiocie.
Jeśli zaimportowane operacje bankowe pozbawione są informacji o saldzie po operacji, program może wyliczyć tę wartość na podstawie podanej ręcznie wartości początkowej.
Program daje możliwość generowania graficznych zestawień opartych na zaimportowanych do programu danych.
Każdy zdefinowany w programie użytkownik może posiadać dostęp do wybranych rachunków i indywidualny zestaw uprawnień przypisany przez administratora aplikacji.
W tym miejscu dostosujemy aplikację do własnych potrzeb - zmienimy wygląd okien aplikcji, wprowadzimy klucz licencji, a także zmienimy ustawienia dotyczące połączeń sieciowych.
Aplikacja emSzmal 3 posiada całą gamę rozszerzeń zwiększających jej funkcjonalność.
Między innymi automatyczne eksporty danych do zewnętrznych programów, automaty księgujące czy powiadomienia emailowe.
Każde z rozszerzeń konfigurowane jest per rachunek bankowy.
W oknie "O programie" sprawdzisz aktualność zainstalowanej wersji aplikacji, uzyskasz dostęp do pomocy, a także zdefiniujesz własne słowniki użytkownika.
Moduł "Moja firma" to część aplikacji dedykowana mikroprzedsiębiorcy.
Znajdziesz tu kartotekę kontrahentów, cenniki asortymentu, możliwość wystawiania faktur (rachunków), prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów VAT oraz ewidencji przychodów.
A elektroniczna, podatkowa księga przychodów i rozchodów jest dostępna dla wszystkich i to za darmo.
A tak wygląda przykładowy zapis księgowy wprowadzony do aplikacji w module "Księga przychodów i rozchodów".
Księgę przychodów i rozchodów możesz w każdej chwili przelać na papier według nowego wzoru z 2017 roku lub wyeksportować do formatu jednolitego pliku kontrolnego JPK_PKPIR (2).
Dla firm rozliczających się z fiskusem na zasadzie ryczału, powstał moduł "Ewidencja przychodów", pozwający na ewidencjonowanie przychodów w podziale na poszczególne stawki.
Podobnie jak księgę przychodów i rozchodów, także ewidencję przychodów można zapisać do pliku w formacie PDF, wydrukować lub wyeksportować do formatu jednolitego pliku kontrolnego JPK_EWP (1).
Moduł „Kontrahenci” umożliwia prowadzenie kartoteki odbiorów i dostawców.
Pozwala przechowywać dane identyfikacyjne i adresowe podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych.
Moduł „Asortyment” daje nam możliwość definicji towarów i usług stanowiących podstawę handlu w prowadzonej przez nas działalności.
Moduł „Cennki” pozwala definiować dowolną ilość cenników dla całości asortymentu dostępnego w ofercie naszej firmy. Cenniki stanowią duże ułatwienie przy wystawianiu dokumentów sprzedaży.
Moduł „Stany magazynowe” umożliwia zarządzanie gospodarką magazynową. Dzięki niemu posiadasz zawsze aktualną informację odnośnie zatowarowania danego magazynu. Tutaj również ręcznie skorygujesz stan ilościowy dowolnego asortymentu.
Moduł „Dokumenty księgowe” służy do wprowadzania faktur zakupu oraz wystawiania dokumentów sprzedaży (faktur VAT, faktur, korekt faktur) oraz innych dokumentów księgowych (m.in. not wewnętrznych).
Sporządzone w programie faktury sprzedaży można wyeksportować do formatu zgodnego z jednolitym plikiem kontrolnym - JPK_FA (1).
Dokumenty wystawione w programie możemy zapisywać w formacie PDF, wysyłać e-mailem oraz oczywiście drukować na drukarce.
Moduł „Rejestr VAT”, czyli ewidencja sprzedaży i zakupów VAT, przeznaczony jest dla czynnych podatników VAT. Pozwala na prowadzenie rejestru zakupów i sprzedaży w rozbiciu na poszczególne stawki podatku VAT.
Od stycznia 2018 roku, co miesiąc, wszyscy mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do przesyłania zawartości rejestru VAT do urzędu skarbowego w postaci jednolitego pliku kontrolnego - już dziś bądź na to gotowy!
Podobnie jak ewidencję KPiR, także i ewidencję VAT możemy w dowolnej chwili przenieść na papier lub co ważniejsze wyeksportować do formatu JPK_VAT (2).
Sekcja "rozrachunki z kontrahentami" pozwala na monitorowanie rozliczeń z naszymi kontrahentami.
Tutaj dowiesz się, które należności / zobowiązania nie zostały jeszcze spłacone, a także powiążesz je ze spłatami.
Moduł "Operacje finansowe" pozwala na śledzenie przepływu środków pieniężnych w zdefiniowanych przez użytkownika rejestrach finansowych - kasa / bank.
Utworzone dokumenty: kasowe - KP (kasa przyjmie), KW (kasa wypłaci) oraz bankowe - BP (bank przyjmie), BW (bank wypłaci) mogą stanowić podstawę do rozliczeń z kontrahentami.
e-Archiwum to moduł służący do przechowywania wszelkich dokumentów związanych z prowadzeniem firmy, w formatach PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, TXT, RTF, PNG, JPG.
Skanów faktur kosztowych, wyciągów bankowych, umów z kontrahentami czy urzędowych poświadczeń odbioru.
Moduł "Wykaz środków trwałych" pozwala na prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.
A także wykazu wyposażenia.