emSzmal 3 - pytania i odpowiedzi 


Pytania i odpowiedzi

Posiadam jeden rachunek firmowy i dwa różne sklepy internetowe działające na platformie Shoper oraz PrestaShop. Czy mogę księgować przelewy w obu sklepach jednocześnie?

Tak, pod jeden rachunek bankowy można "podpiąć" dowolną ilość pluginów w dowolnej konfiguracji, w tym pluginów automatycznego księgowania przelewów w sklepach internetowych.

Chciałbym, aby moi pracownicy mieli dostęp jedynie do historii przelewów przychodzących z aktualnego tygodnia. Czy jest taka możliwość?

Tak, wystarczą do tego 3 proste kroki:

  • należy stworzyć filtr uzupełniający zawierający ograniczenie na kwotę przelewu (>0,00) oraz datę księgowania (np. Dzisiaj, Wczoraj, Wcześniej w tym tygodniu)
  • wymusić na użytkownikach korzystanie z filtra uzupełniającego (włączamy uprawnienie "Wymuszaj użycie filtra uzupełniającego")
  • zabrać uprawnienia do korzystania z filtra zaawansowanego (wyłączamy uprawnienie "Dostęp do filtra zaawansowanego")

Czy korzystanie z programu jest w pełni bezpieczne?

Tak. Po pierwsze, komunikacja między programem a serwisem bankowości internetowej realizowana jest w identyczny sposób jak połączenie z użyciem przeglądarki internetowej. To znaczy, że przesyłane dane są szyfrowane za pomocą protokołu TLS\SSL. Po drugie, aplikacja emSzmal 3 nigdy nie wykonuje połączeń do adresów internetowych spoza listy obsługiwanych serwisów internetowych. Możesz zatem ustawić sztywne reguły połączeń na wbudowanej w system zaporze ogniowej (firewallu) bez obawy, że program przestanie działać. Po trzecie, nie musisz zapisywać swojego loginu i hasła w programie, lecz gdy się na to zdecydujesz masz pewność, że nikt poza Tobą nie uzyska do niego dostępu ze względu na użycie szyfrowania kluczowych danych użytkownika algorytmem AES. Pamiętaj również o tym, że aby wykonać jakąkolwiek dyspozycję w serwisie bankowości internetowej nie wystarczy znajomość samego loginu i hasła użytkownika.

Czy import wyciągów bankowych do programów Insertu z linii GT wymaga dodatku Sfera?

Nie, dodatek Sfera GT nie jest wymagany.

Czy import wyciągów bankowych do programów Subiekt nexo, Rewizor nexo, Rachmistrz nexo, Gratyfikant nexo wymaga wersji PRO?

Nie, wersja PRO nie jest konieczna.

Czy program współpracuje z Symfonią ERP oraz Symfonią 2.0 Finanse i Księgowość?

Tak, aplikacja pozwala na import wyciągów do Symfonii ERP oraz Symfonii 2.0 Finanse i Księgowość.

Czy mogę importować transakcje z serwisów płatności internetowych do mojego systemu księgowego?

Tak, możliwy jest import płatności z serwisów CashBill, DotPay, PayU Biz, TPay.com, PayPal oraz Przelewy24 do dowolnego oprogramowania księgowego obsługiwanego przez aplikację emSzmal 3.

Ile kosztuje aplikacja emSzmal 3 PRO i jak mogę ją zamówić?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w cenniku.

Jak wypełnić pole "Kontekst (profil użytownika lub firmy)" w oknie danych do logowania dla danego banku?

Podpowiedź, co wpisać w tym polu uzyskasz po nakierowaniu myszki na to właśnie pole lub na ostatnich stronach dokumentacji.

Po restarcie systemu operacyjnego program nie chce się uruchomić i wyświetla komunikat "Wystąpił problem z połączeniem do bazy danych SQL Server (1225)." Co mogę zrobić?

Prawdopodobnie usługa bazy danych została zatrzymana i wymaga ponownego ręcznego wystartowania.
W "Panelu Sterowania" uruchom applet "Usługi", przewiń listę dostępnych usług do pozycji "SQL Server (nazwa_serwera)" i wybierz opcję "Start" ("Uruchom").

Jak wyeksportować informacje o operacjach bankowych do programu księgowego w dowolnej kolejności?

Automatyczny import operacji bankowych do programów księgowych eksportuje dane w kolejności chronologicznej - od najstarszej do najnowszej operacji.
Jeśli z jakichś powodów chcesz zmienić kolejność operacji lub wyeksportować tylko wybrane przez Ciebie operacje, to najpierw zaimportuj je do aplikacji emSzmal 3.
Następnie posortuj odpowiednio operacje na liście "Historia operacji", zaznacz operacje, które chcesz wyeksportować i prześlij je do odpowiedniego pluginu. Operacje eksportowane za pomocą funkcji "Przekaż wybrane operacje do pluginu...", zapisywane są w docelowym systemie w kolejności wyświetlanej na ekranie.

Czy integracja z Comarch ERP XL lub ERP Optima wymaga dostępu do banku za pomocą web service'u (usługi sieciowej)?

Import wyciągów bankowych do systemów Comarch ERP XL, ERP Optima, jak i do każdej innej aplikacji, odbywa się z pominięciem odpłatnych usług sieciowych oferowanych przez banki.

Jak utworzyć wyciąg bankowy w formacie jednolitego pliku kontrolnego JPK_WB?

Odfiltruj operacje, które mają znaleźć się na wyciągu. Wybierz opcję "Eksportuj operacje do pliku...", a następnie w oknie ustawień eksportu jako format pliku wybierz "JPK_WB".
Przed eksportem nie zapomnij uzupełnić danych swojej firmy w ustawieniach programu oraz prawidłowo wypełnić pól w sekcji "Opis wyciągu".

Czy mogę prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów w aplikacji emSzmal 3 bez zakupu licencji na program?

Tak, elektroniczna wersja Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest dostępna dla każdego, za darmo.
Księga podatkowa jest zgodna z najnowszym wzorem z roku 2017.

Jak uwolnić użytkownika od konieczności wpisywania namiarów na bazę danych przy starcie aplikacji?

Zapisz ustawienia bazy danych do pliku korzystając z opcji "Zapamiętaj" widocznej w oknie logowania. Operacja ta utworzy plik o nazwie database.dat w katalogu z ustawieniami programu. Na jego podstawie możesz utworzyć skrót do programu o postaci:
emSzmal3.exe "C:\Users\<uzytkownik>\AppData\Roaming\emSzmal 3\database.dat" <login> <haslo>
np.
emSzmal3.exe "C:\Users\Tomek\AppData\Roaming\emSzmal 3\database.dat" Szef szef

Jak przyspieszyć uruchamianie aplikacji emSzmal 3?

Aplikacja instalowana jest domyślnie z wszystkimi dostępnymi rozszerzeniami (są to pliki Notify*.dll w katalogu instalacyjnym programu). Możesz usunąć wszystkie te, z których nie korzystasz. Przykładowo, usuń plik NotifySubiektGT.dll jeśli nie korzystasz z automatycznych eksportów do programu Subiekt GT.

Gdzie tworzony jest backup bazy danych aplikacji?

Plik .bak tworzony jest w katalogu instalacyjnym bazy SQL Server, czyli <Dysk>:\Program Files\Microsoft SQL Server\<NazwaInstancji>\MSSQL\Backup.

Jak zmienić wersję DEMO w pełni funkcjonalną aplikację?

Uzyskaj klucz licencji, a następnie wprowadź go w oknie "O programie"->"Ustawienia aplikacji"->"Licencja".

W jaki sposób mogę przenieść bazę danych na zdalny serwer?

Procedura migracji danych została opisana w osobnym dokumencie.

Jak zidentyfikować bank odbiorcy po numerze konta?

Aby sprawdzić jaki bank prowadzi dany rachunek wejdź tutaj i wpisz 26-cyfrowy numer rachunku.


emSzmal 3 na facebooku Kontakt